CO DĚLÁME ?

HEMA (Historical European Martial Arts) je dnes již celosvětový fenomén. Z původní myšlenky několika nadšenců, znovuoživit znalosti umění boje se středověkými zbraněmi, se během posledních 20 let rozvinula svébytná subkultura, jejíž základy spočívají v zájmu o historii, pěstování těla i ducha, v překonávání svých protivníků a především sebe sama. 

V současné době je hnutí HEMA zastoupeno ve většině zemí světa. Sestává se ze stovek klubů s tisíci aktivními šermíři, jejichž řady každým dnem rostou. Ve střední Evropě se šermíři z České Republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a Rakouska každoročně setkávají na desítkách turnajů, které jsou pravidelně organizovány ve všech zmíněných zemích. Pardubický spolek šermířský k tomu přispívá organizováním tradičně podzimního turnaje Pardubický meč, jehož se pravidelně účastní šermíři z celé střední Evropy.

Na sociálních sítích se česká HEMA komunita setkává na facebookové skupině HEMA Česká Republika. Tato skupina je otevřena všem zájemcům o historický bojový šerm.


Myšlenka umění boje se středověkými zbraněmi stojí na existenci dobových děl (tzv. fechbuchů), tedy středověkých a ranně novověkých "učebnic" šermu, které se dochovaly navzdory věkům strávených v nejhlubších sklepeních knihoven, archivů a soukromých sbírek. V moderní době byla tato historická díla znovuobjevena a díky moderním technologiím zpřístupněna široké veřejnosti.

Na tomto základě pak docházelo (a stále dochází) k pokusům o intepretaci těchto děl a v nich obsažených šermířských technik. Vzhledem k tomu, že linie mistr-žák byla u těchto umění přerušena již před stovkami let, působí mnohé části fechtbuchů nejasně a mnohdy bývá jejich výklad obtížný. Nejasnosti byly někdy dokonce autorovým záměrem, to aby konkurenční šermíři nevyzvěděli mistrova tajemství. Z těchto důvodů není vývoj HEMA doposud dokončen. Ač je již mnohé vybádáno a v praxi ověřeno, snahy o rozluštění a uvedení některých technik do bojové praxe stále přetrvávají.

LEGENDA JOHANNESE LICHTENAUERA

Johannes Lichtenauer byl legendárním mistrem meče, působícím v německých zemích v druhé polovině 14. století. Během svého života prošel Evropou za účelem poznání co největšího množství stylů a přístupů k umění šermu. Svoje nabyté zkušenosti pak složil do ucelené podoby školy meče, kterou dál předával svým žákům.

Mladý rytíři, uč se Boha milovat a ženy ctít,

tak poroste čest Tvá, Tvé umění a znalost Tvá,

v rytířství se uč a procvičuj,

to umění Tě povznese, a v bitvě slávou pokryje.


Mnozí z Lichtenauerových žáků se následně rozešli do různých krajin, v nichž založili vlastní školy, předávajíce tak Lichtenauerův odkaz dalším generacím. Takzvané "Lichtenauerovo společenství" bylo uskupení sedmnácti mistrů působících ve střední Evropě (včetně Prahy). Část těchto mistrů meče po sobě zanechala psané práce o šermu, tzv. fechtbuchy, v nichž Lichtenauerovo učení písemně zaznamenali. Tyto a mnohé další středověké a pozdější písemnosti o šermu slouží jako odrazový můstek při zrodu a formování HEMA. Aktuálně je možno tato díla najít a prohlédnout online na stránkách největší databáze šermířských pramenů: Wiktenauer projektu.

V současnosti, v rámci HEMA, narazíme nejčastěji na praktikování dlouhého meče. Šerm dlouhým mečem je disciplína královská, nicméně zdaleka ne jediná. Kromě toho šermíři cvičí a praktikují šerm jednoručními meči a pěstními štítky, tesáky, rapíry, rapíry v kombinaci s dýkou (nebo pláštěm), různými typy tyčových zbraní, vojenskými a duelovými šavlemi, puškami s bodákem, či jen dřevěnou hůlkou (tzv. singlestick). 


Mnozí ze současných šermířů se navzájem poměřují v každoročně pořádaných turnajích. Tyto turnaje mají za cíl, kromě nalezení "toho nejlepšího", navazování kontaktů, budování přátelství (často mezinárodních) a utužování a rozkvět HEMA komunity. HEMA totiž může být víc jen koníček. Může se stát životním stylem, který má mnohé co nabídnout jak laickým zájemcům o ucelenou tělesnou a duševní aktivitu, tak i lidem, kteří hodlají v šermu vyniknout a vydobýt si slávu před lidmi i Fortunou.

Šerm dlouhým mečem, kterým se především zabýváme, je mimořádně komplexním oborem. Obsahuje množství šermířských technik, postupů a přístupů. O umění meče bylo napsáno mnoho stovek stran textu, nicméně chceme-li se s něčím prvně seznámit a získat o tom obecnou představu, vydá jedno video za deset knih. Vy máte možnost shlédnout takových videí hned pět. S laskavým autorovým svolením přikládáme první díl ze série Longsword! z dílny slovenského lektora šermu Martina Fabiána. Zbylé čtyři díly série naleznete na Martinově Youtube kanále.